Podejście TSR

Podejście to, swój początek miało w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych w Brief Family Therapy Center w Millwauke.

[:nl:] Jeśli coś działa, rób tego więcej.

[:nl:]

[:nl:] Jeśli coś nie działa, rób coś innego.

[:nl:]

[:nl:] Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.

[:nl:]

[:nl:] Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.

[:nl:]

[:nl:]  

[:nl:]

[:nl:] TSR   TERAPIA  SKONCENTROWANA  NA  ROZWIĄZANIACH

[:nl:]

[:nl:] Podejście to, swój początek miało w latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych w Brief Family Therapy Center w Millwauke. Jego twórcami są Steve de Shazer oraz Insoo Kim Berg. W Polsce TSR rozwija się jako podejście psychoterapeutyczne od 1990 roku.    TSR należy do terapii krótkoterminowych.

[:nl:]

[:nl:]  

[:nl:]

[:nl:] Termin  krótkoterminowa  oznacza, że staramy się osiągnąć cele wspólnie ustalone z klientem, tak szybko jak to jest możliwe, przy maksymalnym wykorzystaniu istniejących zasobów. Warto jednak pamiętać, że czas pracy z klientem nie jest ściśle ustalony. Niekiedy jest to tylko kilka spotkań – często rozciągniętych w czasie, które dzielić może nawet parę miesięcy. Od innych terapii wyróżnia ją przede wszystkim to, że zamiast koncentrować się na przyczynach powstawania problemu oraz jego analizie, skupia się na potrzebach klienta oraz na budowaniu rozwiązań, do wyznaczonego wspólnie z klientem celu.

[:nl:]

[:nl:]  

[:nl:]

[:nl:] Klient w podejściu TSR jest traktowany jako ekspert od swojego życia. To on wie najlepiej czego potrzebuje oraz co chce osiągnąć. Klient ocenia swoje postępy w terapii i decyduje o tym kiedy chce zakończyć proces terapeutyczny. Terapeuta zaś pełni rolę eksperta w prowadzeniu spotkania z klientem. Jest swego rodzaju narzędziem, pomocnym dla klienta który wspólnie z nim szuka pomysłów czy sposobów odnalezienia drogi do rozwiązania.

[:nl:]

[:nl:]  

[:nl:]

[:nl:] Terapia polega na szukaniu i wzmacnianiu pozytywnych stron i zasobów, jakie posiada klient.

[:nl:]